Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPTR0020GP2VB
PPTR0020GP2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPTR0020GP2VB
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPTR0020GP2VB.pdf
Availability of PPTR0020GP2VB
QUANTITY
PPTR0020GP2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPTR0020GP2VB
Internal Part NumberEIS-PPTR0020GP2VB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPTR
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure20 PSI (137.9 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.24%
Voltage - Supply6 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPTR0020GP2VB
PPTR0020GP2VB Details Description
Related parts for PPTR0020GP2VB
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MPU Z180 20MHZ 80QFP datasheet.pdf
VARISTOR 774V 2.5KA DISC 13MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 680 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC DVR LOW SIDE SOT-223-4 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B PG29 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
LD 4MM P-P SILIC .75 50CM YELLOW datasheet.pdf
IC REG LDO NEG AD 1.5A datasheet.pdf