Sharp Microelectronics PQ015EH01ZZH
PQ015EH01ZZH picture photo
Mfg. Part Number
PQ015EH01ZZH
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1A TO263
Datasheet Download
PQ015EH01ZZH.pdf
Availability of PQ015EH01ZZH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PQ015EH01ZZH Order Process
Ship out your order
Specifications of PQ015EH01ZZH
Internal Part NumberEIS-PQ015EH01ZZH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.35 V ~ 10 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQ015EH01ZZH
Related LinksPQ015E, PQ015EH01ZZH Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
PQ015EH01ZZH Details Description
Related parts for PQ015EH01ZZH
TVS DIODE 75VWM 134VC SMC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-MALE 12POS 6' datasheet.pdf
DIECAST LIFT HANDLE W KEY LOCK datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 122MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf