Sharp Microelectronics PQ033ENA1ZPH
PQ033ENA1ZPH picture photo
Mfg. Part Number
PQ033ENA1ZPH
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A SC63
Datasheet Download
PQ033ENA1ZPH.pdf
Availability of PQ033ENA1ZPH
QUANTITY
PQ033ENA1ZPH Order Process
Ship out your order
Specifications of PQ033ENA1ZPH
Internal Part NumberEIS-PQ033ENA1ZPH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input3.8 V ~ 10 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackageSC-63
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQ033ENA1ZPH
Related LinksPQ033E, PQ033ENA1ZPH Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
PQ033ENA1ZPH Details Description
Related parts for PQ033ENA1ZPH
FIXED IND 68UH 845MA 397 MOHM datasheet.pdf
MODULE PFC AC 1600W 380VDC OUT datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 12NS 48TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
NX IO POWER FEED 5-24VDC IN datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf
CAP TRIM 45-105PF 2KV PNL MOUNT datasheet.pdf
390UF 63V 16X25 125C RAD datasheet.pdf
15UF 40V 4,5X10MM 85C 3000H datasheet.pdf