Sharp Microelectronics PQ033EZ1HZPH
PQ033EZ1HZPH picture photo
Mfg. Part Number
PQ033EZ1HZPH
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A SC63
Datasheet Download
PQ033EZ1HZPH.pdf
Availability of PQ033EZ1HZPH
QUANTITY
PQ033EZ1HZPH Order Process
Ship out your order
Specifications of PQ033EZ1HZPH
Internal Part NumberEIS-PQ033EZ1HZPH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingDigi-Reel®
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input3.8 V ~ 10 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Supplier Device PackageSC-63
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQ033EZ1HZPH
Related LinksPQ033E, PQ033EZ1HZPH Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
PQ033EZ1HZPH Details Description
Related parts for PQ033EZ1HZPH
IC PWR 8-BIT SHIFT REGIS 20-SOIC datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HFM09H/AE09G/X datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE SKT datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA PJ SILIC 0.75 20 datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf