Sharp Microelectronics PQ050DNA1ZPH
PQ050DNA1ZPH picture photo
Mfg. Part Number
PQ050DNA1ZPH
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 1A SC63
Datasheet Download
PQ050DNA1ZPH.pdf
Availability of PQ050DNA1ZPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PQ050DNA1ZPH Order Process
Ship out your order
Specifications of PQ050DNA1ZPH
Internal Part NumberEIS-PQ050DNA1ZPH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 24V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackageSC-63
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQ050DNA1ZPH
Related LinksPQ050D, PQ050DNA1ZPH Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
PQ050DNA1ZPH Details Description
Related parts for PQ050DNA1ZPH
CONN HEADER 4POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 120VAC 11 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
2.5 WATT SOLAR CELL (6 PACK) datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
MODEL 711 TAP SWITCH 7A 125V datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT GRN ME AU datasheet.pdf