CUI Inc. PQA30-D24-S12-DH
PQA30-D24-S12-DH picture photo
Mfg. Part Number
PQA30-D24-S12-DH
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 30W 12V OUTPUT DIP
Datasheet Download
PQA30-D24-S12-DH.pdf
Availability of PQA30-D24-S12-DH
QUANTITY
PQA30-D24-S12-DH Order Process
Ship out your order
Specifications of PQA30-D24-S12-DH
Internal Part NumberEIS-PQA30-D24-S12-DH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelPQA30-D24-S12-D
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPQA30-D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.64" H (50.8mm x 25.4mm x 16.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQA30-D24-S12-DH
Related LinksPQA30-D2, PQA30-D24-S12-DH Datasheet, CUI Inc. Distributor
PQA30-D24-S12-DH Details Description
Related parts for PQA30-D24-S12-DH
ISOLATOR BRIDGE BAR USE W/301505 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 5.6K OHM 16DIP datasheet.pdf
RES 200 OHM 15W 1% TO126 datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR DPAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
JUPITER JN3 GPS MODULE datasheet.pdf
CONN HDR 81POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf