CUI Inc. PQA30-D24-S3-D
PQA30-D24-S3-D picture photo
Mfg. Part Number
PQA30-D24-S3-D
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 30W 3.3V OUTPUT DI
Datasheet Download
PQA30-D24-S3-D.pdf
Availability of PQA30-D24-S3-D
QUANTITY
PQA30-D24-S3-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PQA30-D24-S3-D
Internal Part NumberEIS-PQA30-D24-S3-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelPQA30-D24-S3-D
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPQA30-D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQA30-D24-S3-D
Related LinksPQA30-D, PQA30-D24-S3-D Datasheet, CUI Inc. Distributor
PQA30-D24-S3-D Details Description
Related parts for PQA30-D24-S3-D
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DFN datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 36MM datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 19POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FUSE 63MA 350V RADIAL datasheet.pdf