CUI Inc. PQA30-D48-S12-D
PQA30-D48-S12-D picture photo
Mfg. Part Number
PQA30-D48-S12-D
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 30W 12V OUTPUT DIP
Datasheet Download
PQA30-D48-S12-D.pdf
Availability of PQA30-D48-S12-D
QUANTITY
PQA30-D48-S12-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PQA30-D48-S12-D
Internal Part NumberEIS-PQA30-D48-S12-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelPQA30-D48-S12-D
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPQA30-D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQA30-D48-S12-D
Related LinksPQA30-D, PQA30-D48-S12-D Datasheet, CUI Inc. Distributor
PQA30-D48-S12-D Details Description
Related parts for PQA30-D48-S12-D
RES SMD 232 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SO datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 179VC SMB datasheet.pdf
TVS DIODE 84VWM 139.2VC AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS datasheet.pdf