Sullins Connector Solutions GEM15DSEI-S13
GEM15DSEI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GEM15DSEI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GEM15DSEI-S13.pdf
Availability of GEM15DSEI-S13
QUANTITY
GEM15DSEI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM15DSEI-S13
Internal Part NumberEIS-GEM15DSEI-S13
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM15DSEI-S13
Related LinksGEM15D, GEM15DSEI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM15DSEI-S13 Details Description
Related parts for GEM15DSEI-S13
RES CHAS MNT 20 OHM 5% 5W datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.08MM HOR 2POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 50 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3800K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf