CUI Inc. PQB3-D12-D15-D
PQB3-D12-D15-D picture photo
Mfg. Part Number
PQB3-D12-D15-D
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 3W 15V 100MA OUT
Datasheet Download
PQB3-D12-D15-D.pdf
Availability of PQB3-D12-D15-D
QUANTITY
PQB3-D12-D15-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PQB3-D12-D15-D
Internal Part NumberEIS-PQB3-D12-D15-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPQB3-D Series Cert of Compliance
3D ModelPQB3-D12-D15-D
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPQB3-D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA, 100mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (10 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQB3-D12-D15-D
Related LinksPQB3-D1, PQB3-D12-D15-D Datasheet, CUI Inc. Distributor
PQB3-D12-D15-D Details Description
Related parts for PQB3-D12-D15-D
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC DUAL HOTSWAP PWR CONT 20TSSOP datasheet.pdf
IC PCM CODEC QUAD NONPROG 32PLCC datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 24POS datasheet.pdf
AM60012-94 STOP PAWL SPRI datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 3POS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 215MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
TD20 20AMP TIME DELAY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf