CUI Inc. PQM1-S24-S12-M-TR
PQM1-S24-S12-M-TR picture photo
Mfg. Part Number
PQM1-S24-S12-M-TR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 1W
Datasheet Download
PQM1-S24-S12-M-TR.pdf
Availability of PQM1-S24-S12-M-TR
QUANTITY
PQM1-S24-S12-M-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of PQM1-S24-S12-M-TR
Internal Part NumberEIS-PQM1-S24-S12-M-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPQM-1-M Series Cert of Compliance
3D ModelPQM1-S24-S12-M-TR
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPQM1-M
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)22.8V
Voltage - Input (Max)25.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)84mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (6 Leads), Gull Wing
Size / Dimension0.50" L x 0.33" W x 0.29" H (12.7mm x 8.3mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency73%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQM1-S24-S12-M-TR
Related LinksPQM1-S24, PQM1-S24-S12-M-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
PQM1-S24-S12-M-TR Details Description
Related parts for PQM1-S24-S12-M-TR
OSC VCXO 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC FILTR 8TH ORDER LOWPASS 8-DIP datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 32POS PINS datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf