CUI Inc. PQMC1-D12-D15-S
PQMC1-D12-D15-S picture photo
Mfg. Part Number
PQMC1-D12-D15-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 1W 15V 33MA OUT
Datasheet Download
PQMC1-D12-D15-S.pdf
Availability of PQMC1-D12-D15-S
QUANTITY
PQMC1-D12-D15-S Order Process
Ship out your order
Specifications of PQMC1-D12-D15-S
Internal Part NumberEIS-PQMC1-D12-D15-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPQMC1-S Series Cert of Compliance
3D ModelPQMC1-D12-D15-S
Standard Package22
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPQMC1-S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA, 33mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQMC1-D12-D15-S
Related LinksPQMC1-D, PQMC1-D12-D15-S Datasheet, CUI Inc. Distributor
PQMC1-D12-D15-S Details Description
Related parts for PQMC1-D12-D15-S
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC EXPND AND-ORINV GATE 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 76.8VC SMD datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CTV 39C MIXED(TWIN) PIN J/N RE datasheet.pdf
CONN DISTRIBUTOR M12 8POS IDC datasheet.pdf