| Internal Part Number | EIS-PQMC3-D24-D15-S | |
| RoHS Information | PQMC3-S Series Cert of Compliance | |
| Featured Product | CUI - 3 W Isolated DC-DC Converters | |
| 3D Model | PQMC3-D24-D15-S | |
| Standard Package | 22 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | PQMC3-S | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 18V | |
| Voltage - Input (Max) | 36V | |
| Voltage - Output 1 | 15V | |
| Voltage - Output 2 | -15V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 100mA, 100mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 3W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Features | OCP, SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 8-SIP Module (7 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Efficiency | 81% | |
| Power (Watts) - Max | 3W | |