Vishay/BCcomponents PR01000105608JR500
PR01000105608JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR01000105608JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.6 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR01000105608JR500.pdf
Availability of PR01000105608JR500
QUANTITY
PR01000105608JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR01000105608JR500
Internal Part NumberEIS-PR01000105608JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR01
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR01000105608JR500
Related LinksPR0100010, PR01000105608JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR01000105608JR500 Details Description
Related parts for PR01000105608JR500
RES 86.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MCS26K/MC26G/MCS26K datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 32VDC 0603 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 6DFN datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 65MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
anyCAP⑩ 100 mA Low Dropout Linear Regulator IC datasheet.pdf