Vishay/BCcomponents PR01000106209JR500
PR01000106209JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR01000106209JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 62 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR01000106209JR500.pdf
Availability of PR01000106209JR500
QUANTITY
PR01000106209JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR01000106209JR500
Internal Part NumberEIS-PR01000106209JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR01
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR01000106209JR500
Related LinksPR0100010, PR01000106209JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR01000106209JR500 Details Description
Related parts for PR01000106209JR500
CONN HEADER 11POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
HEATSHRINK 12.7MM ID 50MM L datasheet.pdf
RES 68 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 800MHZ 6CLCC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 25POS HL LOW P datasheet.pdf