Vishay/BCcomponents PR01000107503JR500
PR01000107503JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR01000107503JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR01000107503JR500.pdf
Availability of PR01000107503JR500
QUANTITY
PR01000107503JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR01000107503JR500
Internal Part NumberEIS-PR01000107503JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR01
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR01000107503JR500
Related LinksPR0100010, PR01000107503JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR01000107503JR500 Details Description
Related parts for PR01000107503JR500
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR CMOS PROG 5V ST datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
SIDACTOR BIDIR 6V 150A DO-214AA datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 60POS SMD datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 ORANGE W/BOOT 30' datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 31.5MM datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1W 0805 WIDE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf