Recom Power RAC10-15SB-E
RAC10-15SB-E picture photo
Mfg. Part Number
RAC10-15SB-E
Brief Description
CONV AC/DC 90-264VAC 15V 667MA
Datasheet Download
RAC10-15SB-E.pdf
Availability of RAC10-15SB-E
QUANTITY
RAC10-15SB-E Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC10-15SB-E
Internal Part NumberEIS-RAC10-15SB-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)667mA
Power (Watts)10W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesSCP
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency75%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.4mm x 27.2mm x 23.8mm)
Power (Watts) - Max10W
Line Regulation±0.3%
Load Regulation±0.5%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC10-15SB-E
Related LinksRAC10-, RAC10-15SB-E Datasheet, Recom Power Distributor
RAC10-15SB-E Details Description
Related parts for RAC10-15SB-E
RES SMD 348K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BRACKET ADJUST HEIGHT/ANGLE E3Z datasheet.pdf
FUSE INDUST 1A 600V CER BOLT ON datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CBL 21POS 0.5MM JMPR TYPE A 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
2MM MGRID HDR SMT D/R W/PG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf