Vishay/BCcomponents PR02000201004JR500
PR02000201004JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000201004JR500
Brief Description
RES 1M OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000201004JR500.pdf
Availability of PR02000201004JR500
QUANTITY
PR02000201004JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000201004JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000201004JR500
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000201004JR500
Related LinksPR0200020, PR02000201004JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000201004JR500 Details Description
Related parts for PR02000201004JR500
IC FET RF LDMOS 240W H-36260-2 datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT PCB datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf