Vishay/BCcomponents PR02000201203JR500
PR02000201203JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000201203JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000201203JR500.pdf
Availability of PR02000201203JR500
QUANTITY
PR02000201203JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000201203JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000201203JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPR02 Ammopack Change in Packing Method 29/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR02
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000201203JR500
Related LinksPR0200020, PR02000201203JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000201203JR500 Details Description
Related parts for PR02000201203JR500
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V/1.5V 0.2A 6SON datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
EURO TERM BLOCK 55 DEG 381MM 7C datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 330VAC AXIAL datasheet.pdf