Vishay/BCcomponents PR02000201500JR500
PR02000201500JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000201500JR500
Brief Description
RES 150 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000201500JR500.pdf
Availability of PR02000201500JR500
QUANTITY
PR02000201500JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000201500JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000201500JR500
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000201500JR500
Related LinksPR0200020, PR02000201500JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000201500JR500 Details Description
Related parts for PR02000201500JR500
RELAY RF DPDT 1A 3V datasheet.pdf
WIRE SADDLE W/ARRWHD NAT .51" datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN FFC VERT 28POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 1K OHM 20SOIC datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 330K OHM 20SOIC datasheet.pdf