Vishay/BCcomponents PR02000208202JR500
PR02000208202JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000208202JR500
Brief Description
RES 82K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000208202JR500.pdf
Availability of PR02000208202JR500
QUANTITY
PR02000208202JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000208202JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000208202JR500
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000208202JR500
Related LinksPR0200020, PR02000208202JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000208202JR500 Details Description
Related parts for PR02000208202JR500
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 110POS R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 5W D5B datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf