| Internal Part Number | EIS-X24-019PKC-E | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Maximizing Range in Wireless Communications | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| PCN Obsolescence/ EOL | 24XStream Mod EOL 12/Jun/2015 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units | |
| Series | XStream™ | |
| Function | Transceiver, Modem | |
| Modulation or Protocol | FHSS, FSK | |
| Frequency | 2.4GHz ~ 2.4835GHz | |
| Applications | ISM | |
| Interface | RJ-45 Ethernet | |
| Sensitivity | -102dBm | |
| Power - Output | 17dBm (50mW) | |
| Data Rate (Max) | 19.2kbps | |
| Features | - | |
| Voltage - Supply | 7 V ~ 28 V | |