Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32CT-331-R
CTX32CT-331-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32CT-331-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 60MA 16 OHM SMD
Datasheet Download
CTX32CT-331-R.pdf
Availability of CTX32CT-331-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTX32CT-331-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32CT-331-R
Internal Part NumberEIS-CTX32CT-331-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLCTX32CT,T Series 19/Sept/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32CT-331-R
Related LinksCTX32C, CTX32CT-331-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32CT-331-R Details Description
Related parts for CTX32CT-331-R
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT KEYING POS 1 RACK&PNL datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 42MM RADIAL datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 10A SCREW TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 126 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear SPI Dimming Backlight 44-LQFP (10x10) datasheet.pdf
45 WAY S/BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
IC SRAM 1M 128X8 3.3K 32TSOP datasheet.pdf
CONN FFC FPC 60POS 0.50MM R/A datasheet.pdf