Vishay/BCcomponents PR02000208203JR500
PR02000208203JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000208203JR500
Brief Description
RES 820K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000208203JR500.pdf
Availability of PR02000208203JR500
QUANTITY
PR02000208203JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000208203JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000208203JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000208203JR500
Related LinksPR0200020, PR02000208203JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000208203JR500 Details Description
Related parts for PR02000208203JR500
RES 47 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079 6 POS datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 256BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 250V RADIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-2590L 02500C SFTY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf