Vishay/BCcomponents PR03000201802JAC00
PR03000201802JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
PR03000201802JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR03000201802JAC00.pdf
Availability of PR03000201802JAC00
QUANTITY
PR03000201802JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR03000201802JAC00
Internal Part NumberEIS-PR03000201802JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR03
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR03000201802JAC00
Related LinksPR0300020, PR03000201802JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR03000201802JAC00 Details Description
Related parts for PR03000201802JAC00
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 9.5pF -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 5V SERIAL 10-UMAX datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LOG datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 75 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf