Vishay/BCcomponents PR03000202709JAC00
PR03000202709JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
PR03000202709JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR03000202709JAC00.pdf
Availability of PR03000202709JAC00
QUANTITY
PR03000202709JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR03000202709JAC00
Internal Part NumberEIS-PR03000202709JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR03
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR03000202709JAC00
Related LinksPR0300020, PR03000202709JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR03000202709JAC00 Details Description
Related parts for PR03000202709JAC00
TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI5 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.32A 119 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 40V AXIAL datasheet.pdf