Vishay/BCcomponents PR03000203009JAC00
PR03000203009JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
PR03000203009JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR03000203009JAC00.pdf
Availability of PR03000203009JAC00
QUANTITY
PR03000203009JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR03000203009JAC00
Internal Part NumberEIS-PR03000203009JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR03
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR03000203009JAC00
Related LinksPR0300020, PR03000203009JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR03000203009JAC00 Details Description
Related parts for PR03000203009JAC00
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH KNOB RIBBED 1.37" PKX SER datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 170MA 1.65 OHM datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX11040 W/FMC CONN datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.25% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG SKT CABLE 9POS datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf