Vishay/BCcomponents PR03000205100JAC00
PR03000205100JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
PR03000205100JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 510 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR03000205100JAC00.pdf
Availability of PR03000205100JAC00
QUANTITY
PR03000205100JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR03000205100JAC00
Internal Part NumberEIS-PR03000205100JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR03
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR03000205100JAC00
Related LinksPR0300020, PR03000205100JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR03000205100JAC00 Details Description
Related parts for PR03000205100JAC00
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 10-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
DEVICENET,M12CONN(2) 1M SCLICK datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 10.16MM datasheet.pdf
PNEUMATIC LOGIC OR ELEMENT datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 200MA SOT23 datasheet.pdf