E-Switch PR14EC1000-136/ACC-F03-1
PR14EC1000-136/ACC-F03-1 picture photo
Mfg. Part Number
PR14EC1000-136/ACC-F03-1
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 16A 125V
Datasheet Download
PR14EC1000-136/ACC-F03-1.pdf
Availability of PR14EC1000-136/ACC-F03-1
QUANTITY
PR14EC1000-136/ACC-F03-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR14EC1000-136/ACC-F03-1
Internal Part NumberEIS-PR14EC1000-136/ACC-F03-1
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorNeon, Green
Illumination Voltage (Nominal)125 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
FeaturesPVC Cap and Frame
Panel Cutout DimensionsCircular - 25.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR14EC1000-136/ACC-F03-1
Related LinksPR14EC1000-1, PR14EC1000-136/ACC-F03-1 Datasheet, E-Switch Distributor
PR14EC1000-136/ACC-F03-1 Details Description
Related parts for PR14EC1000-136/ACC-F03-1
CONN SOCKET PLCC 68POS TIN-LEAD datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 27 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf