Sensata Technologies/Airpax PR21-62F-21.0A-35259-8
PR21-62F-21.0A-35259-8 picture photo
Mfg. Part Number
PR21-62F-21.0A-35259-8
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 21A 240VAC
Datasheet Download
PR21-62F-21.0A-35259-8.pdf
Availability of PR21-62F-21.0A-35259-8
QUANTITY
PR21-62F-21.0A-35259-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR21-62F-21.0A-35259-8
Internal Part NumberEIS-PR21-62F-21.0A-35259-8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesSNAPAK®
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating21A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR21-62F-21.0A-35259-8
Related LinksPR21-62F-21, PR21-62F-21.0A-35259-8 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
PR21-62F-21.0A-35259-8 Details Description
Related parts for PR21-62F-21.0A-35259-8
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD OPAMP datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 10K 3WIRE 8-DIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf