TE Connectivity Alcoswitch Switches PRBSA1-16F-BW000
PRBSA1-16F-BW000 picture photo
Mfg. Part Number
PRBSA1-16F-BW000
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Datasheet Download
PRBSA1-16F-BW000.pdf
Availability of PRBSA1-16F-BW000
QUANTITY
PRBSA1-16F-BW000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRBSA1-16F-BW000
Internal Part NumberEIS-PRBSA1-16F-BW000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPRBSA1-16F-BW000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Featured ProductTE Connectivity Alcoswitch Switches
Standard Package2,000
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesPRB
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.60mm x 13.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life6,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRBSA1-16F-BW000
Related LinksPRBSA1-1, PRBSA1-16F-BW000 Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
PRBSA1-16F-BW000 Details Description
Related parts for PRBSA1-16F-BW000
FIXED IND 33UH 5A 47 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 51.1KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 17A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 5POS datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
TV 41C 41#20 PIN RECP datasheet.pdf
100V, SOT23, medium power transistor IC datasheet.pdf