TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PRD-7DH0-48
PRD-7DH0-48 picture photo
Mfg. Part Number
PRD-7DH0-48
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 48V
Datasheet Download
PRD-7DH0-48.pdf
Availability of PRD-7DH0-48
QUANTITY
PRD-7DH0-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRD-7DH0-48
Internal Part NumberEIS-PRD-7DH0-48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Coil TypeNon Latching
Coil Current41.7mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage600VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)36 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2 W
Coil Resistance1.15 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRD-7DH0-48
Related LinksPRD-7, PRD-7DH0-48 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PRD-7DH0-48 Details Description
Related parts for PRD-7DH0-48
IC UNIV BUS TXRX 16BIT 64FBGA datasheet.pdf
IC GATE DRIVER 4A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 35MA SC82AB datasheet.pdf
JAW STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
MCBASIC, TX/SSFX-SM1550/PLUS-SC datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME BLK AU 10 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf