Sullins Connector Solutions PREC012SBDN-M71RC
PREC012SBDN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC012SBDN-M71RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 12POS
Datasheet Download
PREC012SBDN-M71RC.pdf
Availability of PREC012SBDN-M71RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PREC012SBDN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC012SBDN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PREC012SBDN-M71RC
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC012SBDN-M71RC
Related LinksPREC012S, PREC012SBDN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC012SBDN-M71RC Details Description
Related parts for PREC012SBDN-M71RC
MOSFET P-CH 55V 31A TO-262 datasheet.pdf