Sullins Connector Solutions PREC016SACN-RC
PREC016SACN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC016SACN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 16POS
Datasheet Download
PREC016SACN-RC.pdf
Availability of PREC016SACN-RC
QUANTITY
PREC016SACN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC016SACN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC016SACN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC016SACN-RC
Related LinksPREC016, PREC016SACN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC016SACN-RC Details Description
Related parts for PREC016SACN-RC
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 105KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
HANDLE PULL TYPE EJECTOR datasheet.pdf
TVS DIODE 47.6VWM 100VC SMB datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf