Sullins Connector Solutions PREC016SACN-RC
PREC016SACN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC016SACN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 16POS
Datasheet Download
PREC016SACN-RC.pdf
Availability of PREC016SACN-RC
QUANTITY
PREC016SACN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC016SACN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC016SACN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC016SACN-RC
Related LinksPREC016, PREC016SACN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC016SACN-RC Details Description
Related parts for PREC016SACN-RC
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 2506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
ADC 8BIT DUAL 40LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 68POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5.08MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 300K 8-SOIC datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 16-48V 2A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SAC-HZ-5P-MS/10 0-542 SHSCO BK datasheet.pdf
SS TIMR ON DLY, 30M ADJ, 110VAC/ datasheet.pdf