Sullins Connector Solutions PREC018SABN-RC
PREC018SABN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC018SABN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 18POS
Datasheet Download
PREC018SABN-RC.pdf
Availability of PREC018SABN-RC
QUANTITY
PREC018SABN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC018SABN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC018SABN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC018SABN-RC
Related LinksPREC018, PREC018SABN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC018SABN-RC Details Description
Related parts for PREC018SABN-RC
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
2.54MM KK HEADER R/A 12CKT datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X30" A VFN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 100MA 3W datasheet.pdf