Sullins Connector Solutions PREC018SAFN-RC
PREC018SAFN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC018SAFN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 18POS
Datasheet Download
PREC018SAFN-RC.pdf
Availability of PREC018SAFN-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PREC018SAFN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC018SAFN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC018SAFN-RC
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC018SAFN-RC
Related LinksPREC018, PREC018SAFN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC018SAFN-RC Details Description
Related parts for PREC018SAFN-RC
CAP TANT 3.3UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 12POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V T2H 0805 datasheet.pdf
SPRING FOR APPLICATOR CMKSL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 3" BK 4' datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf