Sullins Connector Solutions PREC028SADN-RC
PREC028SADN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC028SADN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 28POS
Datasheet Download
PREC028SADN-RC.pdf
Availability of PREC028SADN-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PREC028SADN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC028SADN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC028SADN-RC
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC028SADN-RC
Related LinksPREC028, PREC028SADN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC028SADN-RC Details Description
Related parts for PREC028SADN-RC
MOSFET N-CH 250V 450MA 4-DIP datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 38 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 185 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT SLDER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf