Sullins Connector Solutions PREC028SBDN-M71RC
PREC028SBDN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC028SBDN-M71RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 28POS
Datasheet Download
PREC028SBDN-M71RC.pdf
Availability of PREC028SBDN-M71RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PREC028SBDN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC028SBDN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PREC028SBDN-M71RC
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC028SBDN-M71RC
Related LinksPREC028S, PREC028SBDN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC028SBDN-M71RC Details Description
Related parts for PREC028SBDN-M71RC
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 24BIT DIFF INP/REF 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HPC RIGHT ANGLE CLOSED-POWER SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE VHF VAR CAP 32V SOD523 datasheet.pdf
CAP ALUM 2900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
TERMINAL MARKER DEK 8 FSZ 61-70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf