Sullins Connector Solutions PREC029SACN-RC
PREC029SACN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC029SACN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 29POS
Datasheet Download
PREC029SACN-RC.pdf
Availability of PREC029SACN-RC
QUANTITY
PREC029SACN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC029SACN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC029SACN-RC
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC029SACN-RC
Related LinksPREC029, PREC029SACN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC029SACN-RC Details Description
Related parts for PREC029SACN-RC
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 20 OHM 0606 datasheet.pdf
BATTERY CABLE LUG (BCL-212-WP) datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 52POS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 3.5A datasheet.pdf
RES 2.85K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf