Sullins Connector Solutions PREC033SAEN-RC
PREC033SAEN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC033SAEN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 33POS
Datasheet Download
PREC033SAEN-RC.pdf
Availability of PREC033SAEN-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PREC033SAEN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC033SAEN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC033SAEN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions33
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC033SAEN-RC
Related LinksPREC033, PREC033SAEN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC033SAEN-RC Details Description
Related parts for PREC033SAEN-RC
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 15V SOT663 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
IC FPGA 139 I/O 256BGA datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 1X1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf