Sullins Connector Solutions PREC038SBAN-M71RC
PREC038SBAN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC038SBAN-M71RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 38POS
Datasheet Download
PREC038SBAN-M71RC.pdf
Availability of PREC038SBAN-M71RC
QUANTITY
PREC038SBAN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC038SBAN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PREC038SBAN-M71RC
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC038SBAN-M71RC
Related LinksPREC038S, PREC038SBAN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC038SBAN-M71RC Details Description
Related parts for PREC038SBAN-M71RC
SWITCH HIGH SIDE POWER TO252-5 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET HI SIDE HS 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6DFN datasheet.pdf
IC LIU E1 2CH SHORT HAUL 80-TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf