Sullins Connector Solutions PREC038SBDN-M71RC
PREC038SBDN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC038SBDN-M71RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 38POS
Datasheet Download
PREC038SBDN-M71RC.pdf
Availability of PREC038SBDN-M71RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PREC038SBDN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC038SBDN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PREC038SBDN-M71RC
Number of Positions38
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC038SBDN-M71RC
Related LinksPREC038S, PREC038SBDN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC038SBDN-M71RC Details Description
Related parts for PREC038SBDN-M71RC
IDC CABLE - MSC20A/MC20F/X datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 680 OHM 10SIP datasheet.pdf
LENS FOR T1-3/4 LED BLUE ROUND datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1-PH 400V 25A GBPC-A datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 3V 20% 0603 datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC XDCP 3-WIRE 32-TAP 10K 8DIP datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf