Sullins Connector Solutions PREC039SBAN-M71RC
PREC039SBAN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC039SBAN-M71RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 39POS
Datasheet Download
PREC039SBAN-M71RC.pdf
Availability of PREC039SBAN-M71RC
QUANTITY
PREC039SBAN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC039SBAN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PREC039SBAN-M71RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions39
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC039SBAN-M71RC
Related LinksPREC039S, PREC039SBAN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC039SBAN-M71RC Details Description
Related parts for PREC039SBAN-M71RC
JUMPER FOR WDU 70N 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050 SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W SGL 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TRANS PNP 120V 0.1A SOT323-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
SNSW-DT QC 57E R=18.7 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf