Murata Electronics North America PRF18BC471RS5RB
PRF18BC471RS5RB picture photo
Mfg. Part Number
PRF18BC471RS5RB
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR 470 OHM 0603
Datasheet Download
PRF18BC471RS5RB.pdf
Availability of PRF18BC471RS5RB
QUANTITY
PRF18BC471RS5RB Order Process
Ship out your order
Specifications of PRF18BC471RS5RB
Internal Part NumberEIS-PRF18BC471RS5RB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesPOSISTOR® PRF18/21
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C470
Resistance Tolerance±50%
Operating Temperature-20°C ~ 130°C
Power - Max-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRF18BC471RS5RB
Related LinksPRF18BC, PRF18BC471RS5RB Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PRF18BC471RS5RB Details Description
Related parts for PRF18BC471RS5RB
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 500' datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 780MA 990 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Q50L NAT HS 16.14" Q TIE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
VARISTOR 30A 0805 datasheet.pdf