Susumu PRG3216P-2551-D-T5
PRG3216P-2551-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
PRG3216P-2551-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 1W 1206 WIDE
Datasheet Download
PRG3216P-2551-D-T5.pdf
Availability of PRG3216P-2551-D-T5
QUANTITY
PRG3216P-2551-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRG3216P-2551-D-T5
Internal Part NumberEIS-PRG3216P-2551-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRG3216P-2551-D-T5
Related LinksPRG3216P-, PRG3216P-2551-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
PRG3216P-2551-D-T5 Details Description
Related parts for PRG3216P-2551-D-T5
CONN HEADER LOPRO STR 40POS GOLD datasheet.pdf
CABLE CORE RIBBON/FLEX 8.00MM datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 80NS 48CBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK RHW POLY 180MMX4' BLK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DISPLAY 14.2MM RED 4DIGIT CA datasheet.pdf