Bourns Inc. PRM162-K420K-103B1
PRM162-K420K-103B1 picture photo
Mfg. Part Number
PRM162-K420K-103B1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/10W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PRM162-K420K-103B1.pdf
Availability of PRM162-K420K-103B1
QUANTITY
PRM162-K420K-103B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRM162-K420K-103B1
Internal Part NumberEIS-PRM162-K420K-103B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PRM16
PackagingTube
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRM162-K420K-103B1
Related LinksPRM162-K4, PRM162-K420K-103B1 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PRM162-K420K-103B1 Details Description
Related parts for PRM162-K420K-103B1
IC REG ISOLATED 15V 67MA 7SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
17+17 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
MC6 AC/DC SFY RLY OSSD PWR/RST 1 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4PDT datasheet.pdf
RES 33K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
30 MODII HDR DRST SFMNT B/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.8V 250MW SOD123 datasheet.pdf