Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD10K0
PRNF14FTD10K0 picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD10K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD10K0.pdf
Availability of PRNF14FTD10K0
QUANTITY
PRNF14FTD10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD10K0
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD10K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD10K0
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD10K0 Details Description
Related parts for PRNF14FTD10K0
CAP TANT 33UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
HEATSINK FORGED 43X43X15MM datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
UV BANDPASS 365 NM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf