Nichicon UUD1V270MCR1GS
UUD1V270MCR1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD1V270MCR1GS
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUD1V270MCR1GS.pdf
Availability of UUD1V270MCR1GS
QUANTITY
UUD1V270MCR1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD1V270MCR1GS
Internal Part NumberEIS-UUD1V270MCR1GS
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance440 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD1V270MCR1GS
Related LinksUUD1V27, UUD1V270MCR1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD1V270MCR1GS Details Description
Related parts for UUD1V270MCR1GS
CONN HEADER 4POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CRIMPS POWER CONTACTS 26-12AWG datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOT23 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 170MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf