Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD200R
PRNF14FTD200R picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD200R
Brief Description
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD200R.pdf
Availability of PRNF14FTD200R
QUANTITY
PRNF14FTD200R Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD200R
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD200R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD200R
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD200R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD200R Details Description
Related parts for PRNF14FTD200R
IC MCU 16K FLASH 256B SRAM 28DIP datasheet.pdf
IC CTRLR 2PH SYNC BUCK 28TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.5K OHM 8DIP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
OSC TCXO 30.72MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf